omegadental.sk

Zubný röntgen a CT zubov

Sme jedna z mála zubných kliník na Slovensku, ktorá využíva najvyššiu radu röntgenov Vatech Green CT. Green CT poskytuje vysoko kvalitné röntgenové a 3D CT snímky, čo zlepšuje presnosť diagnostiky a my vďaka nemu vieme zvoliť najvhodnejšiu liečbu.

Prístroj ponúka celý rad snímkových polí. Možnosť multi FOV nám umožňuje minimalizovať expozíciu na oblasti, ktoré nie je potrebné zachytiť a tým znižujeme radiačné zaťaženie pacienta.

Na vytvorenie vysoko kvalitných snímkov využíva Green CT veľmi krátky skenovací čas oproti konkurenčným röntgenom. Skenovanie zubov je teda rýchle a počas skenovania na Vás bude vplývať menej žiarenia ako pri bežnom röntgene, pri zachovaní vysokej kvality zubného snímku.

Röntgen nám umožňuje vytvoriť OPG snímok, ktorý nám slúži ako diagnostická pomôcka. Dokážeme z neho zistiť stav temporomandibulárnych kĺbov, prínosových dutín, zárodkov zubov u detských pacientov, prítomnosť cýst a koreňových zápalov, stav a prítomnosť zubov múdrosti. 

3D CT snímok vyhotovujeme v prípade implantácií, augmentácie kosti a iných vysokošpecializovaných zubných zákrokov. Jedná sa o komplexný RTG snímok, ktorý nám umožňuje zhodnotiť aktuálny stav tkanív ústnej dutiny s vysokou presnosťou. Na základe toho sme schopní identifikovať zubný problém a zvoliť najlepší spôsob terapie, aby sme docielili úplné vyliečenie v celom rozsahu.

Prečo robíme zubný röntgen? 

Pomocou zubného röntgenu máme možnosť vidieť zdravotné závady, ktoré voľným okom alebo pod mikroskopom nevidíme. Kosti majú veľmi tvrdú štruktúru, röntgen nám však umožní nazrieť do ich vnútra a my tak odhalíme skryté problémy ešte na začiatku. Ak ich nájdeme včas, môžeme predísť bolesti a vážnejším starostiam.

Kedy je doporučené zhotoviť zubný röntgen ? 

Dnes je zubný röntgen už bežnou súčasťou vstupného vyšetrenia. Poskytne nám detailnejšie informácie o stave chrupu a pomáha nám pri stanovení najvhodnejšieho liečebného plánu, keďže nám poskytne dôležité informácie o komplexnom stave zubného chrupu.

Najčastejšie robíme RTG zubov pri stomatochirurgických zákrokoch. Pred zavedením implantátu vieme prostredníctvom RTG zhodnotiť kvalitu kostí alebo pri extrakcií (vytrhávaní) osmičiek nám röntgen určí presnú polohu zuba.

U detí na röntgenovom snímku vidíme zuby, ktoré sa ešte neprerezali a aj to či majú vytvorený dostatočný priestor. Vďaka tomu vieme predísť noseniu zubného strojčeka alebo čelustno ortopedického aparátu.

Prečo robíme CT vyšetrenie zubov?

Počítačová tomografia (CT) nám poskytuje snímky, ktoré sú v porovnaní s OPG  detailnejšie a komplexnejšie. Vyhotovujeme 3D CT snímky, ktoré nám umožňujú detailne vidieť aj mäkké tkanivá ústnej dutiny, ktoré pri ortopantomograme a bitewingu nevidíme.

Kedy je doporučené zhotoviť CT zubov?

Počítačová tomografia nám prináša presné informácie o stave Vášho chrupu, ktoré využívame pri:

 • objavení cýst alebo zápalov v ústnej dutine,
 • endodontickom/reendodontickom vyšetrení – aby sme videli usporiadanie koreňových kanálikov,
 • paradontológii – poskytuje nám informácie o rozsahu poškodenia kosti v okolí zubov,
 • navigovanej implantológii,
 • čelustnoortopedickej liečbe (zubné strojčeky).

Výhody RTG a CT vyšetrenia zubov

Pri pravidelných preventívnych prehliadkach vieme s využitím zubného RTG a CT zistiť závady, ktoré by sme inak voľným okom nevideli. Bez RTG a CT vyšetrenia sme schopní vidieť približne len 30% kazov, keďže niektoré z nich môžu byť buď pod starými výplňami alebo v medzizubných priestoroch.

Pomocou RTG a CT vyšetrenia odhalíme problémy ako sú:

 • zápaly v okolí zubného koreňa,
 • kazy, ktoré sú voľným okom ťažko vyšetriteľné,
 • medzizubné kazy,
 • ochorenie parodontu,
 • ložiská infekcie,
 • neprerezané zuby,
 • nadpočetné zuby,
 • cysty.

Vďaka pravidelným preventívnym a dôkladným prehliadkam s využitím RTG a CT predídete nečakaným a nepríjemným bolestiam.

Je RTG žiarenie škodlivé?

Najčastejšie sa RTG žiarenie prirovnáva k banánom kvôli ich obsahu radioaktívneho draslíka. Na to, aby dávka žiarenia bola smrteľná by ste museli zjesť až 80 miliónov banánov naraz. Počas bežného RTG vyšetrenia sa do tela dostane dávka, ktorá sa rovná 12 banánom.

Dnes sa už o svoje zdravie počas röntgenového ani CT vyšetrenia báť nemusíte. Na našej klinike používame Green CT, ktoré majú niekoľkonásobne nižšie dávky žiarenia oproti konkurenčným prístrojom. Aj napriek tomu, že Green CT má nižšie žiarenie, kvalita obrazu nie je nijako ovplyvnená, ba dokonca je vyššia ako pri konkurenčných prístrojoch. Bezpečnosť je garantovaná aj vďaka röntgenovej veste, ktorá sa svojim zložením podobá olovu, avšak je o 30% ľahšia ako olovené vesty, čiže má zvýšený komfort pri snímkovaní a pri zachovaní maximálnej ochrany zdravia. Chráni Vás pred lúčmi žiarenia a tak je žiarenie úzko cielené len na zuby.

zhotovenie rtg snímky
FAQ

Najčastejšie otázky pacientov

Rezervujte si termín u zubára

Objednajte sa u nás

Na našej klinike je objednanie komfortné a rýchle prostredníctvom telefónneho alebo emailového kontaktu, kde Vám poskytneme všetky informácie, keďže v prípade zubnej chirurgie a konzervačnej stomatológie je proces a doba objednania na dané zákroky odlišná.

Nadštandard je náš nový základ

Dbáme o Vašu spokojnosť pri návšteve našej zubnej kliniky

Vaša spokojnosť je pre nás dôležitá a preto neustále inovujeme naše služby, modernizujeme vybavenie a priestory kliniky. Snažíme sa šetriť Váš čas a poskytnúť Vám maximálny komfort.

Vyhradené parkovisko

Pripravili sme pre Vás vyhradené parkovacie miesta, vďaka ktorým bez problémov a bezplatne zaparkujete v centre Ružomberka.

Najmodrenejšie prístroje

Robíme všetko pre zaručenie precíznosti a cielime k dokonalosti pomocou pokročilého 3D CT röntgenu, operačného mikroskopu a lúp, a množstva high-endovych prístrojov a nástrojov.

Bez čakania

Využite možnosť objednania sa a vyhnite sa čakaniu. Po príchode Vás naša recepčná ponúkne širokou ponukou nápojov a káv.

Bezbolestne

Pacientom podávame anestetiká, ale ponúkame aj možnosť rajského plynu, vďaka ktorému pocítia ukľudnenie pri plnom vedomí.