omegadental.sk

Zubná chirurgia

Niektoré komplikácie nie je možné vyriešiť bez pomoci zubného chirurga a chirurgického zásahu v ústnej dutine. Žiadny chirurgický zákrok v ústnej dutine Vám však nemusí naháňať strach, nakoľko všetky prebiehajú pod účinkom lokálnej anestézie, takže necítite žiadnu bolesť, prípadne si môže pacient vyžiadať ošetrenie s pomocou rajského plynu (entonoxu), kedy je pacient plne pri vedomí, ale účinkom rajského plynu nastáva psychické uvoľnenie a tým pádom aj eliminovanie stresu a strachu. Počas zákrokov využívame inovatívne liečebné postupy, moderné technológie a kvalitné chirurgické nástroje značky Zepf, aby sme chirurgické zákroky odviedli na špičkovej úrovni. Zákroky na našej klinike sa vyznačujú atraumatickosťou, bezbolestnosťou a sú úplne odlišné od tých, ktoré ste zažili.

Aké zákroky robíme v rámci zubnej chirurgie?

Na našej zubnej klinike sa v rámci zubnej chirurgie venujeme širokej škále zákrokov. Medzi ne patria extrakcie zubov, najčastejšie zubov múdrosti – takzvaných osmičiek, implantáty, autotransplantáty, extrakcie zalomených koreňov, patefakcie, resekcie koreňového hrotu alebo napríklad aj riešenie problémov s uzdičkou.

Trhanie zubov

Extrakcia zubu je riešenie zdravotných problémov v prípade, že už zub nedokážeme zachrániť. Vytrhnutiu zuba predchádzajú častokrát dôvody ako rozsiahle poškodenie zubným kazom, zápal zubnej drene, ktorý nie je možné endodonticky ošetriť, nenapraviteľné poškodenie zuba pri úraze a jeho zlomenie alebo ak je zub zdrojom opakovaných infekcií a môže spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti.

Priebeh extrakcie začína aplikáciou lokálnej anestézie a znecitlivením daného miesta, následne sa poškodený zub vytiahne a extrakčná rana sa vyčistí. Pre rýchlejšie hojenie a rekonvalescenciu sa do každej rany vloží špeciálna vstrebateľná špongiózna hmota, ktorá je napustená liečivou látkou a napomáha rýchlejšiemu hojeniu. Potom sa rana zašije. Ako súčasť liečby dostáva pacient taštičku, ktorá obsahuje letáčik so všetkými potrebnými informáciami o starostlivosti po zákroku, kompletnú sadu liekov na doma a ústnu vodu určenú na výplach dutiny ústnej po chirurgických zákrokoch.

Trhanie osmičiek

Osmičky sú zuby, ktorých extrakcia sa odporúča ak chceme predísť budúcim komplikáciám a bolesti. Najčastejšími problémami, ktoré zuby múdrosti spôsobujú, sú bolesť a opuch ako prejav vzniknutého zápalu v kosti, pokrivenie ostatných zubov po prerezaní kvôli nedostatku miesta alebo deštrukcia koreňov zdravých sedmičiek, kedy často dochádza k nutnosti extrahovať aj poškodené normálne zdravé sedmičky, ak sa včasne nepristúpi k tomuto potrebnému zubnému ošetreniu. V prípade úspešného prerezania osmičky do ústnej dutiny najčastejšie nastáva jav, kedy osmičky nemajú oproti sebe žuvacieho partnera a tak nevykonávajú žiadnu funkciu. Taktiež sú veľmi náročné na čistenie a preto sa tieto zuby kazia najčastejšie. Avšak nie vždy nutné tieto zuby extrahovať. V niektorých prípadoch sa dajú použiť ako “vlastný implantát”, konkrétne sa jedná o zákrok nazývaný autotransplantácia.    

Extrakcia osmičiek tzv. zubov múdrosti je zákrok, na ktorý sa špecializuje naša dentoalveolárna chirurgička MDDr. Andrea Mrva. Priebeh zákroku je individuálny a závisí od množstva faktorov, akými sú napríklad stav prerezania zuba, jeho uloženie v kosti, zahnutie a uloženie koreňov. Preto sa nedá jednoznačne určiť čas zákroku. Vo väčšine prípadoch to naša skúsená chirurgička zvládne do niekoľkých minút, inokedy kvôli komplikovanému uloženiu zuba trvá zákrok o trošku dlhšie. Na základe RTG snímku alebo 3D CT, ktorý Vám vieme zhotoviť priamo u nás na klinike, sa dá podľa uloženia zuba predbežne určiť náročnosť zákroku a jeho dĺžka. 

Zákrok začína znecitlivením pomocou lokálnej anestézie, kedy nebudete cítiť žiadnu bolesť. Následne sa zub atraumaticky vyberie. Po vybratí sa do extrakčného lôžka vloží špeciálna látka na rýchlejšie hojenie a rana sa zašije. 

Po extrakcii pacient dostáva taštičku na doma, ktorá obsahuje letáčik s detailným popisom starostlivosti po zákroku a zásady pre rýchlejšiu rekonvalescenciu, kompletný set všetkých potrebných liekov na trojdňovú liečbu po zákroku (antibiotiká, extra lieky proti bolesti) a špeciálnu ústnu vodu určenú na vyplachovanie po chirurgických zákrokoch. Samozrejmosťou je aj 24-hodinová starostlivosť a podpora. Po zákroku pacient dostáva číslo priamo aj na pani doktorku Mrvu, ktorá je k dispozícii každému pacientovi.

Augmentácia zubnej kosti

Augmentácia kosti je chirurgický zákrok, počas ktorého sme schopní doplniť chýbajúcu kosť pomocou biokompatibilného kostného materiálu.

Augmentáciu čeľuste alebo sánky vykonávame kvôli úbytku kostnej hmoty v dôsledku straty zuba, ktorého prítomnosť v čeľustnej kosti je nevyhnutná pre udržanie objemu kosti a pevnosti čeľuste.

Tak ako pri všetkých zákrokoch, tak aj pred samotnou augmentáciou podstúpite konzultáciu, kde nastavíme liečebný aj kompletný cenový plán. 

Najskôr Vám aplikujeme lokálnu anestéziu a celý zákrok tak prebehne bezbolestne. Počas zákroku vytvoríme v mäkkom tkanive priestor, do ktorého aplikujeme biokompatibilný materiál pre dostavbu a regeneráciu kosti. Tento krok je dôležitý aj kvôli prípadnému zavedeniu zubného implantátu do kosti, ktorý potrebuje pre svoju stabilitu dostatočný objem kosti. Ak sa implantát nezavádza hneď pri augmentácií, tak sa aplikovaný materiál prekryje membránou a dané miesto sa zašije. Na kontrolu v závere robíme RTG zubov, kde sa presvedčíme, že vykonaná augmentácia prebehla v poriadku.

Po zákroku Vás oboznámime s odporúčaniami, ktoré by ste mali dodržiavať pre rýchlejšiu rekonvalescenciu.

Zubné implantáty

Zubný implantát slúži ako trvalá náhrada celého zuba, ktorá sa vsádza priamo do čeľuste na miesto, kde je chýbajúci zub. V procese hojenia sa zubný implantát zrastie s kosťou v ktorej sa týmto procesom pevne ukotví. Zubné implantáty sú vhodným riešením pri jednom alebo viacerých chýbajúcich zuboch.

Ako vždy, pred samotným zavedením implantátu Vás čaká konzultácia, počas ktorej zhodnotíme Váš stav a preveríme, či je možné vsadenie implantátu. Počas konzultácie Vám urobíme CT zubov, pomocou ktorého vieme detailne zhodnotiť stav Vašej čeľuste. Nasleduje chirurgický zákrok, počas ktorého Vám zubný implantát vsadíme do čeľuste a nasleduje hojenie, po ktorom sa na zubný implantát nasadzuje zubná korunka.

vykonavanie stomatochirurgickeho zakroku
FAQ

Najčastejšie sa pýtate

Rezervujte si termín u zubára

Objednajte sa u nás

Na našej klinike je objednanie komfortné a rýchle prostredníctvom telefónneho alebo emailového kontaktu, kde Vám poskytneme všetky informácie, keďže v prípade zubnej chirurgie a konzervačnej stomatológie je proces a doba objednania na dané zákroky odlišná.

Nadštandard je náš nový základ

Dbáme o Vašu spokojnosť pri návšteve našej zubnej kliniky

Vaša spokojnosť je pre nás dôležitá a preto neustále inovujeme naše služby, modernizujeme vybavenie a priestory kliniky. Snažíme sa šetriť Váš čas a poskytnúť Vám maximálny komfort.

Vyhradené parkovisko

Pripravili sme pre Vás vyhradené parkovacie miesta, vďaka ktorým bez problémov a bezplatne zaparkujete v centre Ružomberka.

Najmodrenejšie prístroje

Robíme všetko pre zaručenie precíznosti a cielime k dokonalosti pomocou pokročilého 3D CT röntgenu, operačného mikroskopu a lúp, a množstva high-endovych prístrojov a nástrojov.

Bez čakania

Využite možnosť objednania sa a vyhnite sa čakaniu. Po príchode Vás naša recepčná ponúkne širokou ponukou nápojov a káv.

Bezbolestne

Pacientom podávame anestetiká, ale ponúkame aj možnosť rajského plynu, vďaka ktorému pocítia ukľudnenie pri plnom vedomí.