omegadental.sk

Zubná protetika

Úlohou zubnej protetiky je náhrada chýbajúcich častí zubov alebo celých zubov. 

Aké možnosti náhrady zubov používame?

Na našej zubnej klinike v Ružomberku ponúkame širokú škálu protetických prác, akými sú zubné korunky, fazety, totálne náhrady a zubné mostíky. V prípade chýbania celého zuba aplikujeme do čeľustnej kosti aj zubný implantát, na ktorý následne zhotovíme presnú protetickú náhradu Vášho chýbajúceho zuba.

Korunky na zuby

Zubná korunka slúži ako obal, ktorý chráni viditeľnú časť zuba. Ak už zubná plomba nie je dostačujúca na záchranu zubného tkaniva, nasadzujeme na poškodený zub korunku. Zubná korunka posilní Váš zub a bude slúžiť ako ochranný obal, zvýši jeho odolnosť, vráti mu anatomický tvar a skrášli Váš úsmev. Na našej zubnej klinike zhotovujeme zubné korunky z 3 materiálov:

#1 Zirkónoxidová keramická korunka na zub

Sú alternatívou ku kovokeramickým korunkám, kedy sa vyžaduje vyššia pevnosť a najmä estetika zubnej korunky. Výhodou týchto zubných koruniek je ich vyššia životnosť v porovnaní s iným typom koruniek a to práve vďaka materiálu, ktorý je pevnejší a odolnejší.

#2 Lithium disilikátová keramická korunka na zub

Jedná sa o sklokeramické zubné korunky vyrobené z disilikátovej keramiky bez použitia kovov. Výhodou sklokeramických zubných koruniek je nadštandardný estetický vzhľad.

Proces výroby a nasadenia korunky na zub začína konzultáciou, počas ktorej sa dohodneme na farbe a tvare korunky. Prostredníctvom metódy wax-up Vám vieme vytvoriť vizualizáciu priamo v ústach pacienta tzv. mock-up, vďaka ktorej budete vedieť, ako bude Váš chrup vyzerať vo finále. Následne zub obrúsime a urobíme odtlačok zubov, na základe ktorého sa v laboratóriu vyrobí korunka. Kým sa vytvorí zubná korunka v laboratóriu, na zub Vám nasadíme dočasnú korunku. Po zhotovení zubnej korunky je posledným krokom jej nasadenie. Na záver Vám vysvetlíme, ako sa správne starať o zubnú korunku, čím predĺžite jej životnosť.

Zubné mostíky

Zubný mostík je protetická náhrada jedného alebo viacerých zubov, ktorú používame v prípadoch, kedy je nutná extrakcia (vytrhnutie) zubov. 

Náhrada zubov zubným mostíkom nie je len estetickou stránkou Vášho úsmevu. Po extrakcií sa zuby nakláňajú do medzery v dôsledku vyvíjaného tlaku počas hryzu. V dôsledku toho odporúčame po extrakcií čím skôr nasadiť zubný mostík, vďaka ktorému predídete problémom spojeným so správnym žuvaním a následným preťažením čeľustného kĺbu, správnou artikuláciou a psychikou, kedy sa s chýbajúcimi zubami hanbíte usmiať.

V prípade, že sa rozhodnete pre zubný mostík, čaká Vás na začiatok konzultácia, počas ktorej určíme postup liečebného plánu, rozsah potrebnej liečby a vyhotovíme cenový plán ošetrenia. Pred samotným nasadením mostíka je potrebné zbrúsiť zuby, na ktoré bude zubný mostík pripevnený. Následne Vám na základe digitálneho skenu zubov, zhotovíme 3D model zubu a zubný technik vyhotoví zubný mostík. Na záver, keď je mostík vyhotovený, ho už len ukotvíme fixáciou a tým je proces ukončený. 

Životnosť zubného mostíka predĺžite vďaka správnej starostlivosti. Zubnému mostíku je vhodné venovať doma dôkladnú starostlivosť a pravidelne absolvovať preventívnu prehliadku a dentálnu hygienu.

Korunky na zuby

Zubné korunky sú plnohodnotnou estetickou a funkčnou náhradou zuba. Korunka nenahrádza celý zub vrátane koreňa, iba jeho viditeľnú časť. Používame ich v prípade, kedy je zub odštiepený, oslabený alebo je príliš poškodený zubným kazom. Zubná korunka chráni zub pred ďalším poškodením, obnoví vzhľad poškodeného zubu a prekrýva zub zo všetkých strán, čím zvyšuje jeho odolnosť.

Postup pri nasadení zubnej korunky začína konzultáciou, kedy sa dohodneme na tvare a sfarbení zubnej korunky. Následne odoberieme odtlačky, na základe ktorých sa v laboratóriu vyformuje korunka. Po zhotovení korunky Vám ju nasadíme, zafixujeme a následne odchádzate domov s plnohodnotnou náhradou trvalého zuba.

Fazeta na zub

Zubné fazety slúžia ako zubná náhrada, ktorá vyrieši estetické a funkčné nedokonalosti vášho chrupu. Jedná sa o tenké keramické plôšky, ktoré pripevňujeme na prednú časť zubov. Zubné fazety sú vhodným riešením v prípade, ak Vás trápi:

  • nadmerne poškodená zubná sklovina,
  • menšie medzery medzi zubami,
  • neestetický tvar zubov,
  • nie ste spokojní s farbou zubov, ktorú nie je možné dosiahnuť bielením. 

Pred zhotovením faziet začíname konzultáciou, počas ktorej robíme RTG zubov a povieme Vám, či sú pre Vás zubné fazety vhodným riešením. V druhom kroku Vám zhotovíme digitálny sken zubov, na základe ktorého sa vyhotovujú zubné fazety. V treťom kroku už prichádza lepenie zubných faziet, ktoré je trvalé.

Zubné implantáty

Zubný implantát slúži ako trvalá náhrada celého zuba, ktorá sa vsádza priamo do čeľuste na miesto, kde je chýbajúci zub. V procese hojenia sa zubný implantát zrastie s kosťou v ktorej sa týmto procesom pevne ukotví. Zubné implantáty sú vhodným riešením pri jednom alebo viacerých chýbajúcich zuboch.

Ako vždy, pred samotným zavedením implantátu Vás čaká konzultácia, počas ktorej zhodnotíme Váš stav a preveríme, či je možné vsadenie implantátu. Počas konzultácie Vám urobíme CT zubov, pomocou ktorého vieme detailne zhodnotiť stav Vašej čeľuste. Nasleduje chirurgický zákrok, počas ktorého Vám zubný implantát vsadíme do čeľuste a nasleduje hojenie, po ktorom sa na zubný implantát nasadzuje zubná korunka.

zubná protetika
FAQ

Časté otázky pacientov

Rezervujte si termín u zubára

Objednajte sa u nás

Na našej klinike je objednanie komfortné a rýchle prostredníctvom telefónneho alebo emailového kontaktu, kde Vám poskytneme všetky informácie, keďže v prípade zubnej chirurgie a konzervačnej stomatológie je proces a doba objednania na dané zákroky odlišná.

Nadštandard je náš nový základ

Dbáme o Vašu spokojnosť pri návšteve našej zubnej kliniky

Vaša spokojnosť je pre nás dôležitá a preto neustále inovujeme naše služby, modernizujeme vybavenie a priestory kliniky. Snažíme sa šetriť Váš čas a poskytnúť Vám maximálny komfort.

Vyhradené parkovisko

Pripravili sme pre Vás vyhradené parkovacie miesta, vďaka ktorým bez problémov a bezplatne zaparkujete v centre Ružomberka.

Najmodrenejšie prístroje

Robíme všetko pre zaručenie precíznosti a cielime k dokonalosti pomocou pokročilého 3D CT röntgenu, operačného mikroskopu a lúp, a množstva high-endovych prístrojov a nástrojov.

Bez čakania

Využite možnosť objednania sa a vyhnite sa čakaniu. Po príchode Vás naša recepčná ponúkne širokou ponukou nápojov a káv.

Bezbolestne

Pacientom podávame anestetiká, ale ponúkame aj možnosť rajského plynu, vďaka ktorému pocítia ukľudnenie pri plnom vedomí.