omegadental.sk

Konzervačná stomatológia

Konzervačná sanácia chrupu

Zubný kaz vzniká na podklade zubného plaku. Ten obsahuje baktérie, ktoré spracovaním cukrov zo stravy produkujú kyseliny rozpúšťajúce tvrdé zubné tkanivá (sklovina, dentín v korunkovej časti zuba a cement na povrchu koreňa zuba). Kazom postihnutý zub je potrebné ošetriť a predísť tak šíreniu kazu smerom k zubnej dreni obsahujúcej cievy a nervy vnútri zuba. 

Ošetrenie kazu na našej klinike prevádzame pod nemeckým operačným mikroskopom CJ Optik Flexion Twin so zreteľom na každý detail, tak aby bolo možné odlíšiť kazom postihnutú časť od zdravej časti zuba a odstrániť kazové ložisko v celom rozsahu bez nadmerného poškodenia zuba. 

Ošetrenie začína podaním povrchovej anestézie na sliznicu v mieste aplikácie injekčnej anestézie, aby pacient necítil prechod ihly pod sliznicu. U pacientov so strachom zo zubára vieme zabezpečiť ošetrenie s pomocou rajského plynu (entonoxu). Ten zabezpečí psychické uvoľnenie a tým pádom aj eliminovanie stresu a strachu. 

Po podaní anestézie je zub izolovaný kofferdamovou latexovou blanou, ktorej úlohou je zabrániť kontaminácii vnútra zuba slinami po odstránení kazu a zabezpečiť suché pracovné pole. Nakoľko fotokompozitný materiál, pomocou ktorého je korunková časť zuba rekonštruovaná, vyžaduje absolútne sucho pre svoju optimálnu integráciu a dlhodobú stabilitu. Veľkou výhodou kofferdamu je zamedzenie prehltnutia alebo vdýchnutia akýchkoľvek súčasti, najmä starých amalgámových výplní.

Po odstránení kazu je oblasť vydezinfikovaná chlorhexidínovým roztokom, ktorý zároveň zvyšuje väzbu dostavbového materiálu zubu a tým zvyšuje jeho stabilitu. Dostavbu zuba realizujeme použitím kvalitných fotokompozitných materiálov a v prípade hlbokých defektov používame pre spevnenie korunkovej časti zuba materiál zo sklených vlákien. 

Dostavbou rekonštruujeme pôvodnú anatómiu zuba, aby sme mu vrátili jeho pôvodný vzhľad a funkciu. Povrch zuba následne artikulujeme tak, aby netvoril žiadnu prekážku v zhryze a na záver zub vyleštíme, aby sme predišli ukladaniu plaku a pigmentov na drsnom povrchu. Na každú výplň sa vzťahuje záruka dva roky, počas ktorej je výplň opravená na náklady kliniky a pacientovi nie sú účtované dodatočné poplatky. O cenách je pacient informovaný vopred.

Zubné výplne s vysokokvalitnými fotokompozitmi

Po tom, čo zo zuba odstránime zubný kaz je potrebné vyvŕtanú dieru vyplniť. Chýbajúce zubné tkanivo nahradíme pomocou zubnej výplne. Zubné výplne sú vysoko kvalitné, vyrobené z fotokompozitných materiálov, ktorými pod mikroskopom rekonštruujeme zub do jeho pôvodného tvaru.

Keď u Vás objavíme kaz počas kontroly, poškodené zubné tkanivo odstránime. Následne vzniknutú dieru, kde sa nachádzal zubný kaz vyplníme kompozitnou výplňou. Tá sa pomocou polymerizačnej lampy nechá zatvrdnúť a následne sa doladí podľa potrieb. Po aplikácií zubných vyplní je potrebné pravidelne absolvovať dentálnu hygienu, ktorá sa vzťahuje na Vašu záruku.

Endodontické ošetrenie – ošetrenie koreňového kanálika

Ošetrenie koreňového kanálika je potrebné, ak je zubná dreň zapálená alebo odumretá. Zápal zubnej drene zapríčiňujú baktérie a ich toxíny z hlbokého kazu, ktoré poškodzujú zubnú dreň a tým vyvolávajú zápalovú reakciu . Tým vyvolávajú zápalovú reakciu imunitného systému. Akútny zápal zubnej drene sa prejavuje spontánnou bolesťou, ktorá má častokrát pulzujúci charakter. Vďaka takémuto zápalu alebo v dôsledku úrazu môže prísť až k odumretiu zubnej drene. Zub s odumretou zubnou dreňou sa nazýva mŕtvy zub. Zo začiatku s ním nemusíte mať žiadny problém, avšak postupom času sa baktérie dostanú do okolia koreňa zuba, kde sa pomaly množia. Z dlhodobého hľadiska vzniká chronický zápal, častokrát vo forme cysty.

Endodontické ošetrenie začína podaním povrchovej anestézie na sliznicu v mieste aplikácie injekčnej anestézie, aby pacient necítil prechod ihly pod sliznicu. Po podaní anestézie, nasleduje izolácia korunkovej časti zuba kofferdamovou latexovou blanou, ktorej úlohou je zabrániť kontaminácií vnútra zuba slinami a zároveň chráni ústnu dutinu pacienta pred nástrojmi a roztokmi používanými počas ošetrenia. 

Celé ošetrenie prebieha pod nemeckým operačným mikroskopom CJ Optik Flexion Twin pre dosiahnutie čo najprecíznejšej práce so 100% výsledkom. Cez korunkovú časť zuba je získaný prístup k dreňovej dutine, z ktorej je poškodená zubná dreň odstránená. V dreňovej dutine sú pod mikroskopom lokalizované vstupy do koreňových kanálikov koreňa, z ktorých je takisto zubná dreň odstránená (častokrát je tento krok popisovaný ako “vytiahnutie nervu“).

Každá skupina zubov má iný počet koreňov a teda aj koreňových kanálikov s rôznym priebehom a zakrivením, ktoré je potrebné opracovať v celom ich rozsahu bez ponechania akéhokoľvek zdroja infekcie, ktorý by mohol viesť k následným komplikáciám. Rozsah a dĺžka koreňového kanálika je odmeraná pomocou špeciálneho prístroja apexlokátora. Po získaní presnej dĺžky koreňových kanálikov je ich vnútro postupne rozširované endodontickými nikeltitánovými nástrojmi s cieľom mechanicky odstrániť každú baktériu skrytú v stene koreňového kanálika. Zároveň je bakteriálna flóra kanálika potlačená použitím dezinfekčných výplachových roztokov.

Na záver je vnútro koreňového kanálika vysušené a vyplnené biokeramickým sealerom, v ktorom je adaptovaný gutaperčový čap tak, aby bol koreňový kanálik hermeticky uzatvorený. 

V prípade chronického zápalu v okolí koreňa zuba alebo hnisavého výtoku z koreňového kanálika, nie je možné kanálik ošetriť v jednej návšteve. Vtedy je do koreňového kanálika aplikovaná kalciumhydroxidová liečivá vložka, ktorej úlohou je zneutralizovať kyslé prostredie zápalu a tým naštartovať regeneratívny proces a zároveň jej dlhodobejším pôsobením odstrániť baktérie. Pri ďalšej návšteve je vložka z koreňového kanálika odstránená a kanálik je zaplnený vyššie opísaným postupom. Následne je korunková časť zuba mechanicky spevnená materiálom zo sklenených vlákien a rekonštruovaná priamou dostavbou z fotokompozitného materiálu alebo nepriamo protetickou prácou. Nepriamu rekonštrukciu vo forme keramickej polokorunky (overalov) alebo korunky volíme v prípade nadmernej straty tvrdých zubných tkanív zuba (skloviny a dentínu), kedy je po endodontickom ošetrení riziko prasknutia korunkovej časti zuba. RTG kontrola je zaistená počas aj po ošetrení koreňových kanálikov.

Priebeh reendodontického ošetrenia spočíva v získaní prístupu k zaplnenému koreňovému kanáliku, odstránení výplne koreňového kanálika, dostatočnom rozšírení vnútra koreňového kanálika rotačnými endodontickými nástrojmi a následnej dostatočnej dezinfekcii koreňového kanálika s odstránením zdroja infekcie (baktérie vnútri kanálika, ktorých premnoženie môže spôsobovať komplikácie). Vyčistený koreňový kanálik je následne vyplnený biokompatibilnými materiálmi ako biokeramický sealer a pod.

Neváhajte nás kontaktovať

V prípade akýchkoľvek otázok nás môžete kontaktovať na našom t.č. alebo emaily:

FAQ

Najčastejšie sa pýtate

Rezervujte si termín u zubára

Objednajte sa u nás

Na našej klinike je objednanie komfortné a rýchle prostredníctvom telefónneho alebo emailového kontaktu, kde Vám poskytneme všetky informácie, keďže v prípade zubnej chirurgie a konzervačnej stomatológie je proces a doba objednania na dané zákroky odlišná.

Nadštandard je náš nový základ

Dbáme o Vašu spokojnosť pri návšteve našej zubnej kliniky

Vaša spokojnosť je pre nás dôležitá a preto neustále inovujeme naše služby, modernizujeme vybavenie a priestory kliniky. Snažíme sa šetriť Váš čas a poskytnúť Vám maximálny komfort.

Vyhradené parkovisko

Pripravili sme pre Vás vyhradené parkovacie miesta, vďaka ktorým bez problémov a bezplatne zaparkujete v centre Ružomberka.

Najmodrenejšie prístroje

Robíme všetko pre zaručenie precíznosti a cielime k dokonalosti pomocou pokročilého 3D CT röntgenu, operačného mikroskopu a lúp, a množstva high-endovych prístrojov a nástrojov.

Bez čakania

Využite možnosť objednania sa a vyhnite sa čakaniu. Po príchode Vás naša recepčná ponúkne širokou ponukou nápojov a káv.

Bezbolestne

Pacientom podávame anestetiká, ale ponúkame aj možnosť rajského plynu, vďaka ktorému pocítia ukľudnenie pri plnom vedomí.