omegadental.sk

Bielenie zubov

Neodmysliteľnou súčasťou pekného úsmevu sú biele zuby. Kým u detí je prirodzená farba zubov biela (preto ich nazývame aj mliečne), pri stúpajúcom veku zuby žltnú, čo je prirodzené.

Na prirodzenú farbu zubov vplýva mnoho faktorov. Zuby žltnú kvôli dentínu, ktorý presvitá cez zubnú sklovinu. Dentín ale nie je jediný faktor, ktorý vplýva na prirodzenú farbu zubov. Najčastejšie zanecháva pigmentové škvrny na zuboch nadmerná konzumácia kávy alebo čajov, fajčenie či nepravidelné čistenie zubov.

Aké je najúčinnejšie bielenie zubov?

Existuje mnoho spôsobov ako si vybieliť zuby, od „babských receptov“ cez prípravky na domáce bielenie zubov až po ambulantné bielenie zubov. Bielenie zubov nemôže podstúpiť každý a preto ak túžite po belších zuboch, je vhodné navštíviť zubnú ambulanciu, kde sa zveríte do rúk profesionálom. Svojpomocné bielenie zubov môže byť nebezpečné a neúčinné.

Prečo môže byť domáce bielenie zubov nebezpečné?

Neraz do zubnej ambulancie zavítajú pacienti, ktorí sa rozhodli vybieliť si zuby doma svojpomocne s „babskými receptami“. Najčastejšími problémami spojenými s takouto formou bielenia zubov sú oslabená zubná sklovina alebo zvýšená citlivosť zubov. Navyše, stenčením zubnej skloviny Vás budú trápiť ešte viac zažltnuté zuby ako pred bielením.

Ako u nás prebieha bielenie zubov pod dohľadom zubného lekára?

Predtým ako sa rozhodnete ísť na ambulantné bielenie zubov, je vhodné absolvovať dentálnu hygienu pre čo najlepší výsledok bielenia. Pomocou dentálnej hygieny je zabezpečené, že povrch Vašich zubov bude vyčistený a ďasná nebudú krvácať. Pred samotným bielením zubov u zubára podstúpite vyšetrenie, kedy zistíme, či je pre Vás bielenie zubov vhodné. 

Následne na základe zhotoveného digitálneho skenu zubov, prípadne hybridného analógového odtlačku, je v zubno-technickom laboratóriu zhotovený individuálny nosič, pomocou ktorého si budete nanášať bieliacu látku. Nosiče spolu s bieliacou látkou Vám odovzdáme priamo v ambulancii, kde bude vykonaná aj kontrolná skúška a podrobná inštruktáž. Ďalšie kontrolné návštevy absolvujete podľa individuálnej potreby, rozsahu bielenia a celkového bieliaceho procesu. 

Pri mŕtvych zuboch používame techniku vnútorného bielenia zubov “walking bleach”. Pred takýmto bielením je nevyhnutné mať kvalitné koreňové ošetrenie. Do koreňového kanálika aplikujeme bieliace činidlo, ktoré sa necháva pôsobiť niekoľko dní. Následne ho vymieňame za nové do chvíle, kým nedosiahnete požadovaný odtieň.

Aké výhody má profesionálne bielenie zubov?

Profesionálne bielenie zubov chráni najmä zdravie Vašej ústnej dutiny. Pri neodbornom bielení zubov si môžete poškodiť zubnú sklovinu či ďasná. Voľnopredajné prostriedky na domáce bielenie zubov navyše nesmú prekročiť hranicu 0,1% obsahu peroxidu vodíka. Tie nedokážu zosvetliť zuby ako bieliaci gél na zuby v zubnej ambulancií, ktorý má vyšší obsah peroxidu vodíka. Ak sa rozhodnete pre profesionálne bielenie zubov, po celý čas budete v rukách odborníkov, ktorí dohliadnu na hladký a bezpečný priebeh bielenia.

Starostlivosť o zuby po bielení

V ordinácií Vám poskytneme všetky informácie týkajúce sa starostlivosti o zuby po bielení. Najdôkladnejšia starostlivosť o zuby by mala byť prvých 48 hodín po bielení. Vtedy sú Vaše zuby náchylnejšie na zafarbenie.

Prvých 48 hodín po bielení zubov sa odporúča “biela diéta”, počas ktorej sa vyhýbate konzumovaniu farebných potravín. Biela diéta po bielení zubov má len jediné pravidlo, teda konzumáciu nápojov a potravín, ktoré by na bielom tričku nezanechali viditeľnú škvrnu. Medzi potraviny a nápoje, ktoré môžete jesť počas bielej diéty zaraďujeme:

Čistite si zuby aspoň dvakrát denne a aspoň raz denne použite zubnú niť. Ako doplnkovú starostlivosť je vhodné jeden alebo dvakrát do týždňa používať bieliacu pastu namiesto obyčajnej. Pravidelná dentálna hygiena Vám pomôže udržať si dlhšie prirodzene biely úsmev.

Aby ste predišli zafarbeniu zubov najmä počas prvých 48 hodín, kedy sú zuby náchylnejšie na zafarbenie, je potrebné vyhýbať sa potravinám a nápojom, ktoré zafarbujú zuby:

Okrem rizikových potravín je potrebné vyhnúť sa aj tabaku, pretože fajčenie spolu s kávou a čajom najviac vplývajú na prirodzenú farbu zubov.

Úsmev
FAQ

Najčastejšie otázky o bielení zubov

Rezervujte si termín u zubára

Objednajte sa u nás

Na našej klinike je objednanie komfortné a rýchle prostredníctvom telefónneho alebo emailového kontaktu, kde Vám poskytneme všetky informácie, keďže v prípade zubnej chirurgie a konzervačnej stomatológie je proces a doba objednania na dané zákroky odlišná.

Nadštandard je náš nový základ

Dbáme o Vašu spokojnosť pri návšteve našej zubnej kliniky

Vaša spokojnosť je pre nás dôležitá a preto neustále inovujeme naše služby, modernizujeme vybavenie a priestory kliniky. Snažíme sa šetriť Váš čas a poskytnúť Vám maximálny komfort.

Vyhradené parkovisko

Pripravili sme pre Vás vyhradené parkovacie miesta, vďaka ktorým bez problémov a bezplatne zaparkujete v centre Ružomberka.

Najmodrenejšie prístroje

Robíme všetko pre zaručenie precíznosti a cielime k dokonalosti pomocou pokročilého 3D CT röntgenu, operačného mikroskopu a lúp, a množstva high-endovych prístrojov a nástrojov.

Bez čakania

Využite možnosť objednania sa a vyhnite sa čakaniu. Po príchode Vás naša recepčná ponúkne širokou ponukou nápojov a káv.

Bezbolestne

Pacientom podávame anestetiká, ale ponúkame aj možnosť rajského plynu, vďaka ktorému pocítia ukľudnenie pri plnom vedomí.